5 zastosowań rusztowań

5 zastosowań rusztowań

Modułowe konstrukcje oplatające budynek są znane każdemu. Profesjonalne rusztowania z aluminium lub stali zapewniają wygodny dostęp do przestrzeni roboczej i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa dla pracowników. Na rynku funkcjonują jednak rozmaite rodzaje tych urządzeń, a ich przeznaczenie często znacznie się od siebie różni. Dlatego w dzisiejszym poradniku skupimy się na opisaniu kilku zastosowań, o których być może nie miałeś wcześniej pojęcia. Gdzie rusztowania okazuje się absolutnie niezastąpione? Czytaj dalej, a poznasz 5 sposobów ich wykorzystania we współczesnej gospodarce.

Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Za najważniejsze kryterium podziału rusztowań należy uznać specyfikę ich konstrukcji i obecność dodatkowych elementów wyposażenia. Ostateczne zastosowanie wynika bowiem z kilku konkretnych czynników technicznych, jakie integrują w sobie poszczególne rodzaje sprzętu.

Do dyspozycji mamy m.in. rusztowania ramowe, które wyróżniają się płaską budową i dość niską wysokością. Gwarantują jednak obszerną przestrzeń roboczą i wspomagają prace elewacyjne na domach jednorodzinnych lub niewielkich gmachach firmowych. Konstrukcja ramowa sprawia, że ten typ stelaża wymaga umocowania kotwami do zewnętrznej ściany nieruchomości.

Rosnącą popularność w świecie przemysłu zdobywają obecnie konstrukcje modułowe. Rusztowania tego typu pociągają za sobą wykorzystanie poprzecznych belek, mocowań, głowic i zamków klinowych. Umożliwiają łatwe złożenie wszystkich podzespołów do transportu w inne miejsce. Modułowy charakter niweluje ograniczenia wysokościowe, dzięki czemu te rodzaj sprzętu idealnie sprawdza się do wysokich brył budynków.

Kolejną wersją systemu rusztowań stają się tzw. konstrukcje warszawskie. Pod tą nazwą kryje się specjalnie zaprojektowany układ ze stalowych rur, które składają się na spawaną ramę. Cechą wyróżniającą rusztowania warszawskie spośród innych rozwiązań pozostaje łatwy montaż. Wszystkie podzespoły montażowe dostarczane są wraz z samym rusztowaniem. Za stabilizację konstrukcji odpowiada system odciągów do ziemi montowanych w docelowej lokalizacji.

Warto wspomnieć także o rusztowaniach mobilnych do zastosowań w dynamicznym środowisku, gdzie zmiana ustawienia następuje co kilka dni. Naturalnym przeznaczeniem tego rodzaju produktów pozostają wszelkie prace konserwacyjne o krótkich terminach realizacji. Wersja ruchoma może łączyć się z konstrukcją ramową i modułową dla poprawy zasięgu i umożliwienia pracy na wysokości powyżej 10 metrów.

W dalszej części artykułu opisujemy 5 opcji wykorzystania wymienionych rusztowań w różnych sektorach współczesnej gospodarki.

1. Zastosowanie rusztowań w przemyśle

Nie każdy ma świadomość, że realizacja wielu czynności w zakładzie przemysłowym wymaga stałej obecności odpowiedniego rusztowania. Konstrukcje modułowe wspomagają efektywność na linii produkcyjnej, stanowią wytrzymały stelaż pod montaż dodatkowych elementów lub umożliwiają regularne serwisowanie maszyn. Rusztowania doskonale wspierają systemy wewnętrznego transportu surowców za pomocą wyciągów taśmowych.

2. Rusztowania w pracach konserwacyjnych

Obsługa urządzeń na hali przemysłowej byłaby znacznie utrudniona bez stabilnego rusztowania modułowego. Wszelkie czynności naprawcze i konserwacyjne wymagają zapewnienia ekipie serwisowej komfortowego dostępu do maszyny. Łatwość i szybkość wznoszenia rusztowań przeznaczonych do użytku wewnętrznego czyni z nich niezbędny element wyposażenia podczas standardowych procedur utrzymania technicznego.

3. Wykonywanie prac na niestandardowych bryłach

Dzięki ogromnej elastyczności pod względem kształtów i rozmiarów niektóre rodzaje rusztowań i ich zastosowanie wymykają się utartym schematom. Wiele budynków charakteryzuje się skomplikowanym układem elewacji, co rodzi konieczność indywidualnego projektu rusztowań. Elastyczność konstrukcyjna okazuje się niezastąpiona do wielu typów nieruchomości gospodarczych, jakie spotkamy w każdej aglomeracji miejskiej.

4. Malowanie i tapetowanie powierzchni wewnętrznych

Elementy modułowe świetnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju pracach wewnętrznych. Istnieje możliwość wypożyczenia rusztowania dostosowanego do skomplikowanego układu pomieszczeń i klatki schodowej w budynkach wielorodzinnych. Konstrukcja tego typu przyspiesza prace związane z malowaniem lub nakładaniem tapety natynkowej.

5. Przyspieszenie czynności na placu budowy

Warto wyraźnie zaznaczyć, że dzisiejsze zastosowanie rusztowań przekłada się na zauważalne zwiększenie tempa pracy w sektorze budowlanym. Konstrukcje mobilne wykonane z wytrzymałego aluminium umożliwiają swobodne przestawianie w dowolne miejsce z pominięciem czasochłonnego składania i rozkładania.

Zapoznaj się z ofertą firmy BAUTEC i wybierz rusztowanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.