Czym jest rusztowanie elewacyjne i kiedy się przydaje?

Czym jest rusztowanie elewacyjne i kiedy się przydaje?

Konstrukcje o charakterze tymczasowym doczepiane do zewnętrznej ściany budynku stanowią niezastąpione wsparcie przy wszelkiego rodzaju pracach. Sektor budowlany korzysta z wielu typów rusztowań, przystosowanych do realizacji określonych zadań. Ze względu na swoją uniwersalność i szybki montaż, rusztowania elewacyjne wiodą niekwestionowany prym na placach budowy. Zastanówmy się, czym jest tego rodzaju sprzęt i gdzie sprawdzi się najlepiej.

Rusztowanie elewacyjne 100m2 lub inne – co to jest?

Bez względu na swój kształt, rozmiar i wysokość, rusztowanie montowane bezpośrednio przy elewacji charakteryzuje się kilkoma podstawowymi elementami. To konstrukcja o układzie ramowym, wykonana z aluminiowych lub stalowych prętów podlegających rozmaitych technikom łączenia. Prefabrykowane podzespoły umożliwiają instalację wznoszącą, dzięki czemu rusztowanie sięga znacznych wysokości i umożliwia bezpieczne przemieszczanie się między piętrami.

Ważną cechą wyróżniającą produkty wymagające kotwienia do elewacji jest ich swoboda aranżacyjna. Wypożyczenie rusztowania następuje po wskazaniu przez klienta określonych parametrów i umożliwia idealnie dopasowanie się do uwarunkowań lokalizacyjnych. Wśród najpopularniejszych wersji możemy wymienić rusztowanie elewacyjne 100m2 i 150m2. Te dwie powierzchnie pozwalają na wykonywanie robót remontowych, konserwacyjnych lub termomodernizacyjnych na większości domów jednorodzinnych lub na budynkach firmowych.

Jakie wyróżniamy elementy rusztowania elewacyjnego?

Nowoczesne rozwiązania w zakresie rusztowań przeznaczonych na elewację wpisują się w postęp technologiczny. Stąd ogromna różnorodność modeli rusztowań, jakie spotkamy w ofercie dobrej wypożyczalni. Niezależnie od tego, czy wybierzesz konstrukcję o powierzchni 100m2, czy raczej postawisz na większe rusztowanie 150m2 – istnieją pewne wspólne elementy dla obydwu opcji. Oto niektóre z nich:

  • platforma robocza,
  • pionowe rury lub prefabrykowane ramy,
  • podzespoły łączeniowe,
  • systemy kotwienia,
  • poręcze zabezpieczające,
  • drabiny.

Należy pamiętać, że przebywanie na rusztowaniu zewnętrznym obfituje w zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników. Dlatego wymienione tutaj elementy rusztowania elewacyjnego spełniają jednocześnie kilka funkcji. Z jednej strony gwarantują bezproblemowy montaż, stabilność i komfort poruszania się osób. Z drugiej natomiast – integrują wiedzę z zakresu BHP i ograniczają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń.

Rusztowanie elewacyjne 150m2, 100m2 – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Skoro wiemy już, czym jest i jaką rolę w procesie budowlanym odgrywa rusztowanie, pora zastanowić się nad metodami jego wykorzystania w praktyce. Korzystają z niego zarówno profesjonalne przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, które chcą zrealizować określony typ pracy na wysokości.

Modułowy charakter, jakim wyróżnia się np. rusztowanie elewacyjne 150m2, czyni z niego wiernego towarzysza wszelkich robót na budynkach o nietypowym kształcie (np. kościoły). Dla gmachów osadzonych na obrysie prostokąta doskonale nadają się natomiast masywne rusztowania ramowe. Szybkość montażu i ponadprzeciętna stabilność predestynuje konstrukcje ramowe do pracy w środowisku miejskim, głównie na rzecz deweloperów i firm realizujących duże zlecenia remontowe.

Zalety rusztowań elewacyjnych dostrzegają również podmioty zajmujące się termomodernizacją budynków. Ponadto ich funkcje okazują się niezastąpione przy pracach konserwatorskich na zabytkowych obiektach. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podniesienia przestrzeni roboczej na określoną wysokość nad poziomem gruntu, stelaż przylegający do elewacji daje gwarancję bezpieczeństwa i wygody dla ekipy budowlanej.

Firma BAUTEC specjalizuje się w wynajmie rusztowań do zastosowania na elewacji. Dysponujemy kompleksowym asortymentem profesjonalnie przygotowanych konstrukcji o powierzchni użytkowej 100m2, 150m2 i wiele innych. Sprawdź naszą ofertę i zapewnij sobie optymalizację kosztów inwestycyjnych dzięki usłudze wynajmu.