Ogrodzenie tymczasowe plac budowy

Dlaczego ogrodzenia tymczasowe są niezbędne na placu budowy?

Niemal każde miejsce wznoszenia inwestycji jest w jakiś sposób zabezpieczone. Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej dziedzinie są oczywiście ogrodzenia przenośne. Wyróżniają się nie tylko dobrym stopniem ochrony terenu, ale też niską ceną. Z naszego artykułu dowiesz się, co na ten temat mówi prawo budowlane oraz jakie korzyści niesie ze sobą montaż bariery na placu budowy. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

Prawo budowlane a ogrodzenia przenośne

Zacznijmy od kwestii podstawowych, czyli przepisów obowiązujących w Polsce. Będzie mowa konkretnie o ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2020 r. poz. 1072 z późn. zm.). Reguluje ono konieczność postawienia stosownej bariery tymczasowej na placach budowy.

Szczegółowe informacje znajdują się zwłaszcza w artykułach 36., 39. i 42. Można tam przeczytać, że inwestor jest zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa, w tym odpowiedniego zabezpieczenia oraz zagrodzenia placu. Właściwości ogrodzenia przenośnego (m.in. rodzaj, wysokość czy umiejscowienie) może wskazać właściwy organ administracji publicznej. W ten sposób ustawodawca upewnia się, że inwestycja powstaje zgodnie z prawem. A celem tego wszystkiego jest oczywiście bezpieczeństwo osób postronnych.

W praktyce inwestorzy muszą więc przed rozpoczęciem budowy skontaktować się z władzami lokalnymi bądź inspektoratem budowlanym, aby uzyskać pełne informacje na temat konkretnych wymagań ze strony prawa na danym placu.

Bezpieczeństwo na placu budowy

Wspomniane wyżej przepisy mają na celu ochronę postronnych osób przed zagrożeniami płynącymi z miejsca wznoszenia inwestycji. Łatwo wyobrazić sobie, że na niezabezpieczony przenośnym płotem teren dostaną się dzieci, które szukają zabawy wśród ciężkiego sprzętu. Nietrudno wówczas o wypadek. Dlatego właśnie tak ważne jest stabilne i wysokie ogrodzenie. Prawo budowlane pozwala utrzymać standardy w tym zakresie.

Na kwestię bezpieczeństwa należy jednak spojrzeć jeszcze z innej strony, a mianowicie firmowego mienia. Dzieci to niejedyni nieproszeni goście, którzy mogą pojawić się na placu budowy. Oprócz tego należy spodziewać się złodziei oraz pospolitych wandali. W obu przypadkach powodują oni spore straty finansowe, a zarazem opóźnienia w realizacji. Przenośne bariery są pierwszą konstrukcją i najważniejszą konstrukcją, która stoi na ich drodze. Jest dużo skuteczniejsza od nawet surowego prawa.

Równie istotna jest kontrola dostępu na placu. Firmy budowlane mogą dzięki ogrodzeniom utrzymać porządek i ustalać ruch osób lub pojazdów, co również ma przełożenie na zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Jak więc widać, ogrodzenie budowy o przenośnej konstrukcji jest naprawdę wszechstronne pod względem zapewniania ochrony przed wypadkami.

Wizerunek firmy budowlanej

Mniej oczywistą korzyścią z postawienia na placu budowy wysokiej bariery jest polepszenie oceny przedsiębiorstwa. Estetyczne ogrodzenie przenośne wpływa na pozytywny wizerunek firmy. Mogłoby wydawać się to sprawą drugorzędną, ale w rzeczywistości potencjalni klienci zwracają uwagę na to, jakich materiałów używa wykonawca budowlany. Należy pamiętać, że to najczęściej pierwsza rzecz, jaką zobaczy inwestor.

Stabilne ogrodzenie przenośne świadczy też o dużym przywiązaniu firmy do spraw bezpieczeństwa, a więc i poszanowaniu prawa. To jasne sygnały wysyłane postronnym osobom, że na placu budowy znajdują się profesjonaliści, którzy mają wszystko pod kontrolą.

Oczywiście trudno przełożyć to na konkretny zysk, choć korzyści wizerunkowe są niewątpliwe. Dlatego też wiele firm chce wynajmować konstrukcje odznaczające się wysoką estetyką. W Bautec dbamy o utrzymanie ich w jak najlepszym stanie, dzięki czemu zachowują swoje walory przez wiele lat – nawet w trudnych warunkach budowlanych.

Ochrona środowiska z przenośnym ogrodzeniem

Należy wreszcie wspomnieć o minimalizowaniu wpływu budowy na okoliczne tereny. Bez żadnych ograniczeń w postaci ogrodzenia plac budowy może „rozlać się” na sąsiednie działki. To szczególnie niebezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy do powstawania inwestycji stosuje się groźne dla środowiska materiały i substancje, które nie powinny trafić poza wyznaczony teren. Przypadki chodzą po ludziach, a przenośne bariery po prostu ograniczają ryzyko składowania produktów w niewłaściwym miejscu. A to również reguluje prawo.

Poza tym płot stanowi naturalną ochronę przed deszczem, wiatrem i promieniowaniem słonecznym, które potrafią uszkodzić czy wręcz zniszczyć materiały budowlane.

Gdzie zamówić profesjonalne ogrodzenia tymczasowe?

Zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie w tej kwestii. Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację opisaną przez prawo. Posiadamy więc ogrodzenie placu budowy o różnych wymiarach oraz zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także urazami mechanicznymi. Spełniają wszelkie oczekiwania zarówno instytucji publicznych, jak i prywatnych przedsiębiorstw budowlanych.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego wszystkich zainteresowanych przenośnymi ogrodzeniami budowy. Doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania w tym zakresie oraz odpowiemy na każde pytanie.