Innowacje w branży budowlanej

Innowacje w rusztowaniach. Jak nowe technologie zmieniają branżę budowlaną?

Postęp obejmuje praktycznie każdą dziedzinę życia i formę aktywności człowieka. Doskonale widać to zwłaszcza w branży budowlanej. Obecnie korzystamy z urządzeń i narzędzi, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były nie do pomyślenia. Nowoczesne budownictwo zyskało dzięki technologii wiele ciekawych rozwiązań nawet w dziedzinie rusztowań. I to właśnie na nich skupimy się w niniejszym wpisie. Sprawdź, co dziś cieszy się dużą popularnością w tym zakresie.

Wpływ technologii budownictwa na rusztowania

Dlaczego właściwie na rynku pojawiły się nowe produkty w tak – wydawałoby się – prostej sprawie, jaką są konstrukcje wspomagające wznoszenie i remont budynków? Czy tradycyjne rozwiązania przestały być potrzebne? A może miały jakieś mankamenty? Niekoniecznie. Po prostu nowoczesne budownictwo potrzebuje nieco innych środków do osiągnięcia swoich celów.

Rozwój czy ulepszenie jednej rzeczy nierzadko pociąga za sobą konieczność dostosowania wszystkiego dookoła do nowej sytuacji. Tak właśnie technologia budownictwa wymusiła poszukiwanie kolejnych sposobów na wznoszenie inwestycji. Jednym z nich było opracowanie kilku nowych modeli rusztowań.

Nie oznacza to jednak, że tradycyjne konstrukcje stały się nieprzydatne. Wręcz przeciwnie. W większości przypadków firmy budowlane wciąż korzystają ze sprawdzonych technologii. Mają przy tym możliwość sięgnięcia po coś nowoczesnego, jeśli tylko sytuacja tego wymaga. Taka wszechstronność znacząco ułatwia pracę wszystkim robotnikom.

Rodzaje nowoczesnych rusztowań stosowanych w budownictwie

Przyjrzyjmy się teraz konkretnym rozwiązaniom. Powstały one w odpowiedzi na zapotrzebowanie firm budowlanych w ciągu ostatnich lat. Niektóre są naprawdę nowoczesne, inne zaś wyraźnym ulepszeniem tradycyjnej konstrukcji. Oto lista trzech najpopularniejszych systemów:

  1. Rusztowania modułowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się one z lekkich modułów, które można łączyć w różne konfiguracje. W ten sposób tworzą w nowoczesnym budownictwie konstrukcje ściśle dostosowane do potrzeb danego miejsca pracy. Dzięki elastyczności można je zastosować praktycznie wszędzie: od niewielkich domów jednorodzinnych aż po wielkie obiekty o nietypowym kształcie. Co więcej, dają się modyfikować wraz z postępami na placu budowy. W efekcie powstają nawet bardzo skomplikowane struktury, które rozrastają się z biegiem czasu. Do zalet modułowej technologii budowlanej należy zaliczyć przede wszystkim mobilność, szybką adaptację do zmieniających się warunków oraz wielofunkcyjność. Na ich korzyść przemawia też bardzo łatwy montaż.

  2. Rusztowania przejezdne. Nazywane także samojezdnymi. To po prostu konstrukcje na kółkach, które można swobodnie przesuwać przy pomocy siły ludzkich rąk bądź poprzez wbudowany napęd. Są szczególnie chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie ze względu na mobilność oraz stabilność. Dzięki tym właściwościom zapewniają pełne bezpieczeństwo pracy, a zarazem ułatwiają przenoszenie rusztowania w nowe miejsce. Zamiast demontażu i ponownego montażu konstrukcji, wystarczy ją przesunąć. Pracownicy nie tracą więc czasu na obsługę systemu. To potrafi zaoszczędzić nawet kilka godzin przy naprawdę rozbudowanych rusztowaniach. Technologie budowlane w zakresie mobilności mają całkiem sporo do zaoferowania, czego najlepszym dowodem są właśnie konstrukcje samojezdne.

  3. Rusztowania wiszące. Nie są tak rozpowszechnione, jak powyższe modele, ponieważ sprawdzą się tylko przy konkretnych pracach budowlanych. Mowa oczywiście o bardzo wysokich obiektach. Konstrukcję mocuje się do górnego fragmentu budynku za pomocą lin (najczęściej stalowych) lub innych systemów podwieszania. W ten sposób mogą w nowoczesnym budownictwie dostać się do trudno dostępnych miejsc. Regulacja wysokości odbywa się poprzez mechaniczny napęd, który jednocześnie jest wyposażony w elementy zapewniające całkowite bezpieczeństwo pracy.

Jako ciekawostkę dodajmy fakt wykorzystania dronów w ocenie stanu technicznego rusztowań. Pomagają one w bezpieczny sposób znaleźć słabe punkty konstrukcji. To pokazuje, jak łatwo znajdują swoje zastosowanie nowoczesne technologie w budownictwie.

Korzyści wynikające z nowoczesnego budownictwa

Najistotniejszą zaletą jest wszechstronność. Nowoczesne technologie budowlane znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne rozwiązania okazują się niewystarczające. Dobrym przykładem są bardzo wysokie obiekty czy domy o nietypowych kształtach. Warto jednak zauważyć, że niektóre konstrukcje stają się standardem w budownictwie. Modułowe są coraz chętniej wybierane przez firmy budowlane ze względu na to, że sprawdzą się w każdej sytuacji. Nie są przy tym dużo droższe od modeli wykonanych w starej technologii.

Gdzie zamówić rusztowania do nowoczesnego budownictwa?

Polecamy przyjrzeć się naszemu asortymentowi. Posiadamy część z opisanych w niniejszym artykule modeli, a konkretnie rusztowania modułowe oraz przejezdne. Z pewnością przydadzą się przy realizacji projektów w ramach nowoczesnego budownictwa.

Wszystkich zainteresowanych ofertą zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Odpowiemy na każde pytanie dotyczące technologii budowlanych oraz doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania w tym zakresie.