Rodzaje rusztowań – jakie zastosować?

Rodzaje rusztowań – jakie zastosować?

Przeprowadzanie prac remontowych, budowlanych i modernizacyjnych zazwyczaj nie może odbyć się bez rusztowań. To dzięki nim prace przebiegają sprawnie i skutecznie, a pracownicy mogą bezpiecznie przemieszczać się na wysokościach. Wyróżnia się kilka typów konstrukcji. Elewacyjne, przejezdne, modułowe -które z nich wybrać? Dowiedz się więcej na ich temat.

Podstawowa klasyfikacja rusztowań

Podstawową klasyfikacją jest podział na konstrukcje typowe oraz nietypowe. Pierwszy rodzaj jest stawiany zgodnie z instrukcją montażu i eksploatacji. Nie wymaga dodatkowej dokumentacji technicznej. Sposób montażu drugiego typu nie jest natomiast ujęty w instrukcji i wymaga sporządzenia dokumentacji projektowej.

Ze względu na metodę montażu oraz sposób wykorzystania aluminiowe i stalowe rusztowania dzieli się na kilka rodzajów: elewacyjne (ramowe, fasadowe), przejezdne (jezdne), wiszące, modułowe, rurowo-złączkowe i wolnostojące.

Rusztowanie elewacyjne

Bardzo popularnym typem konstrukcji jest rusztowanie elewacyjne, zwane też ramowym bądź fasadowym. Zapewnia ono wysoki komfort pracy, a także bezpieczeństwo pracowników znajdujących się na dużych wysokościach. Z konstrukcji elewacyjnych korzystają zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne przeprowadzające modernizację fasady domu. Modele elewacyjne stanowią solidną i stabilną konstrukcję na placu budowy. Najczęściej wykorzystuje się je przy malowaniu, tynkowaniu ścian, montażu instalacji przemysłowych oraz ocieplaniu budynków.

To proste konstrukcje stalowe bądź aluminiowe wykonane z prefabrykowanych płaskich ram umożliwiających swobodne poruszanie. Ich atutem jest szybki i łatwy montaż oraz wysoka stabilność. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas prac z wykorzystywaniem konstrukcji elewacyjnych stosuje się specjalne kotwy, którymi przytwierdza się elementy rusztowania do ściany budynku.

Rusztowanie modułowe

Kolejnym rodzajem konstrukcji powszechnie wykorzystywanym na placach budowy jest rusztowanie modułowe aluminiowe. To system zbudowany z wielu łączonych elementów, umożliwiających dowolne rozbudowywanie konstrukcji w wybranym kierunku. Dzięki temu rozwiązanie modułowe świetnie sprawdza się w przypadku prac modernizacyjnych i remontowych w kościołach oraz innych budynkach o nieregularnych kształtach. Konstrukcje modułowe są powszechnie wykorzystywane w pracach budowlanych, ale coraz częściej zdarza się, że są one używane jako konstrukcje sceniczne, a nawet scenografie teatralne.

Rusztowanie wiszące

Alternatywą dla konstrukcji modułowych i fasadowych mogą być wiszące rusztowania aluminiowe. To rozwiązania stosowane w miejscach, w których niezbędne jest zastosowanie rozległych i długich powierzchniowo konstrukcji. Są nieodłącznym elementem budów, gdzie nie można użyć konstrukcji stojących ze względu m.in. na podłoże, które nie jest wystarczająco nośne albo uniemożliwia posadowienie. To także polecana opcja wszędzie tam, gdzie montaż wariantów stojących może tamować ruch pieszy bądź drogowy.

Rusztowanie przejezdne

W przypadku prac budowlanych, modernizacyjnych i remontowych, w których nie ma konieczności stosowania wysokich konstrukcji zabezpieczających, można wykorzystać rusztowanie przejezdne aluminiowe bądź stalowe. To mobilne rozwiązanie umożliwiające sprawne i szybkie przemieszczanie się wzdłuż budynku poddawanego renowacji. Zamontowane kółka pozwalają na wygodne przesuwanie systemu przejezdnego, a specjalne blokady gwarantują stabilność podczas wykonywania pracy.

Konstrukcja przejezdna pozwala dotrzeć do wyższych partii obiektu. Jednocześnie daje możliwość dowolnego przesuwania po podłożu, w zależności od potrzeb. W systemie przejezdnym możliwe jest dostosowanie wysokości do bieżących potrzeb poprzez dodanie wymaganej liczby poziomów.

Rusztowanie wolnostojące

Wolnostojące rusztowanie charakteryzuje się z kolei brakiem kotwienia do ściany budynku. Stabilność konstrukcji uzyskuje się przez rozbudowanie jej podstawy. Aby zapewnić bezpieczeństwo korzystania z systemu, konieczne jest zachowanie konkretnych zasad związanych z jego montażem. Ważne jest zatem, aby w pomieszczeniach zamkniętych stosunek wysokości H do najmniejszej podstawy B wynosił 4:1, a pod gołym niebem był on nie większy niż 3:1.

Rusztowanie rurowo-złączkowe

Podstawowym elementem aluminiowej konstrukcji rurowo-złączkowej są stalowe rury. Pozostałe części stanowią złącza, deski bortnicowe, podstawki, drabinki przystawne i płyty pomostowe. System łączenia tych elementów sprawia, że montaż jest dość czasochłonny. Często wymaga też wcześniejszego zaprojektowania. Jego atutem jest natomiast uniwersalność, dzięki czemu rozwiązanie może być z powodzeniem wykorzystywane do niemal każdego rodzaju prac.