Plac budowy – jakie zastosować ogrodzenie?

Plac budowy – jakie zastosować ogrodzenie?

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie placu budowy. A każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad wyborem rozwiązania. Ogrodzenie budowlane musi spełniać przy okazji szereg wymagań oraz dostosować się do oczekiwań. Sprawdźmy, które najlepiej zastosować w danym przypadku.

Dlaczego należy grodzić teren budowy?

Wbrew pozorom o postawieniu płotu w miejscu wznoszenia inwestycji nie decyduje wyłącznie kierownik budowy. To wymaganie prawne. Obowiązują przepisy mówiące o bezpieczeństwie i ochronie zdrowia pracowników, a także osób postronnych. Ogrodzenia przenośne mają więc za zadanie – obok zabezpieczania mienia – prewencję przed wypadkami.

Można z nich zrezygnować tylko w szczególnych przypadkach. Przykładem są obiekty wznoszone przy samej ulicy. Większość sytuacji wymusza jednak postawienie płotu budowlanego – i to wcale nie musi być droższe wyjście z sytuacji. Tam bowiem, gdzie nie ma żadnej granicy, trzeba umieścić stały nadzór.

Trwałe czy tymczasowe ogrodzenie?

Osłony w miejscu budowy mogą być trwałe. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które chcą od razu wyznaczyć granice swojego terenu. Niewątpliwą zaletą takiego ogrodzenia jest przyspieszenie prac. Nie trzeba bowiem przejmować się montażem i demontażem mniej trwałego systemu. Nie można przy tym zapomnieć o wadach. Tocząca się budowa niesie ryzyko uszkodzenia konstrukcji lub jej poważnego zanieczyszczenia. Na dodatek jest to droższa opcja.

Zazwyczaj inwestorzy decydują się na ogrodzenie tymczasowe. Wśród jego zalet znajduje się niewielki koszt wykonania, szybki oraz prosty montaż/demontaż czy dowolność konfiguracji. Sprawdza się na tyle dobrze, że jest właściwie bezkonkurencyjny. Co więcej, nie trzeba go kupować na własność. Wiele firm – włącznie z naszą – specjalizuje się w wynajmie osłon o charakterze przenośnym. To przekłada się na dużą oszczędność nawet pomimo tego, że w końcu i tak trzeba będzie postawić solidniejszą konstrukcję na ich miejscu.

Najlepszy materiał na ogrodzenie budowlane

W tym przypadku inwestorzy też stoją przed wyborem dwóch systemów: pełnych oraz ażurowych. Pierwsze składają się z ram wypełnionych blachą trapezową. To dość ciężka, ale wciąż przenośna konstrukcja. Aby utrzymać stabilność, potrzebuje dodatkowych podpór. Największym jej plusem jest ograniczenie widoczności osób postronnych, co może być przydatne przy chronieniu drogiego sprzętu.

Ażurowe ogrodzenie budowlane jest z kolei bardzo lekkie. To zasługa ocynkowanych przęseł z ażuru. Przestawienie poszczególnych fragmentów z miejsca na miejsce nie sprawia żadnych problemów również dlatego, że nie muszą mieć żadnych podpór. Zapewniają przy tym dobrą widoczność.

Wysokość ogrodzenia budowlanego tymczasowego

Osłony mają na celu zabezpieczenie budowy przed wtargnięciem niepożądanych osób (celowym lub nieświadomym). Wobec tego muszą wyraźnie wyznaczać granicę, a także uniemożliwiać przedostanie się do środka w sposób inny niż przewidziany. Dlatego lepiej zdecydować się na bardzo wysokie ogrodzenie budowlane tymczasowe – mowa nawet o 2 metrach wzwyż.

To nie wszystko. Konstrukcja nie może dawać szans na wspięcie się po niej. W związku z tym oczka muszą być stosunkowo niewielkie. Na tyle małe, by nie dało się o nie zaczepić, ale na tyle duże, aby zapewniały swobodny wgląd. Popularnym wymiarem oczek jest 260×100 mm.

Ogrodzenie budowlane na wynajem czy na własność?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w konstrukcje na własność. Dzięki temu uniezależnia się od firm zewnętrznych. Jednak na taki krok decydują się głównie osoby mające w planach wznieść przynajmniej kilka obiektów w przyszłości. Trzeba pamiętać, że po zakończeniu budowy należy gdzieś zmagazynować ogrodzenie budowlane, a to dość spory kłopot dla prywatnych inwestorów.

Dlatego najczęściej osłony wypożycza się od specjalistycznych firm. To najtańszy, a zarazem najmniej kłopotliwy sposób na tymczasową zaporę przed nieproszonymi gośćmi.

Jak zamówić ogrodzenia przenośne?

W tym celu wystarczy skontaktować się z naszymi przedstawicielami. Doradzą wybór najkorzystniejszego rozwiązania oraz odpowiedzą na każde pytanie związane z tymczasowymi płotami. To także okazja do uzgodnienia terminów i dowiedzenia się więcej na temat samego produktu. Podczas rozmowy zostanie ustalony ostateczny koszt wynajmu (który zależy m.in. od długości wypożyczenia czy liczby potrzebnych elementów) lub sprzedaży.

Jak więc widać, jest to bardzo proste. Ogrodzenia przenośne mogą trafić we wskazane miejsce niedługi po złożeniu zamówienia. Dlatego właśnie warto skorzystać z naszej oferty.